Tomb Raider 1 Featuring Lara Croft

Tomb Raider 1 (s podtitulem Featuring Lara Croft) je první díl série Tomb Raider vyvinutý studiem Core Design a vydaný Eidos Interactive v listopadu 1996, bývá také označován jako Tomb Raider 1 (v době vydání logicky číslo neměl), Tomb Raider: Original nebo Tomb Raider: Atlantean Scion.

V soudobém herním průmyslu byl Tomb Raider 1 něčím přelomovým – pro svou grafickou vyspělost (vynikající 3D design), herní styl (akční adventura s hádankovými prvky), skvělou hratelnost (hrajete z pohledu třetí osoby, což bylo tehdy něco nového) a neodolatelnou hlavní hrdinku - světem protřelou archeoložku Laru Croft.

Hra si získala oblibu, respekt a čestné místo v povědomí celého herního světa. Dodnes prodalo více než sedm a půl milionu kopií, vychází v četných reedicích a navíc se dočkala mnoha pokračování, jak herních, tak i filmových, literárních, komiksových nebo fanouškovských.

Děj Tomb Raider 1 se točí kolem (fiktivního) artefaktu jménem Scion. Ten se skládá ze tří částí, přičemž každá patřila jednomu ze tří vládců Atlantidy. Mezi ně patřila i Natla, která se však pokusila Scion zneužít a byla proto odsouzena. O tisíce let později tato královna Atlantidy kontaktuje pod maskou bohaté obchodnice Laru Croft a přeje si, aby pro ni Scion našla.

Tomb Raider GOLD

V roce 1998 byl vydán datadisk obsahující celkem čtyři dodatečné úrovně. Přejít na Tomb Raider 1 Gold.

Lara Croft and Tomb Raider are trademarks or registered trademarks of Square Enix Ltd. | Official Tomb Raider social media sites