Lara Croft si nepopíratelně podmanila svět. Každé její dobrodružství všichni očekávali s nadšením, prožívali s napětím a dokončili s pocitem triumfu, že pokořili ty desítky a stovky pastí, jam, nepřátel a úskoků. Věhlasnost Lary Croft se natolik rozrostla, že se nakonec dostala na filmová plátna a dodnes o ní je vydávána řada komiksů. Bylo zcela nepochybné, že časem dojde i na přerod Lary z per spisovatelů - a stalo se tak; ať už jde o romány, seriózní vědecké studie, průvodce hrami či přepisy filmů, knihy o Laře Croft nelze opomenout.

 

KNIH JISTĚ BUDE JEŠTĚ MNOHEM VÍCE, POKUD VÍTE O NĚJAKÉ ZAJÍMAVÉ, KTEROU ZDE NENAJDETE, DEJTE VĚDĚT!

 

ROMÁNY

 

Lara Croft Tomb Raider: The Amulet of Power

Mike REISNICK

vydání: prosinec 2003 | počet stran: 288 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: Del Rey | jazyk: angličtina 
ISBN: 978-0345461711

 

Konečně je tu - první kniha v nové sérii dobrodružství Lary Croft na základě známé počítačové hry. "Amulet moci" vypráví dosud nikdy neuvedený příběh odehrávající se mezi hrami The Last Revelation a Angel of Darkness. Lara Croft, v pasti v troskách egyptské hrobky, hledí tváří v tvář jisté smrti. Osud však rozhodne jinak a vyšle Laru po stopách starobylého amuletu moci.
Lara Croft, světoznámá dobrodružka a archeoložka, cestuje po celém světě v honbě za starými artefakty, hrobkami a ztracenými městy. Schopná a odvážná vykradačka hrobek jde za přímo za svým cílem, nehledě přitom na nebezpečí.
Když se Lara navzdory šířícím se zvěstem o její smrti objeví na Středním východě, náboženští fanatici si myslí, že objevila skrýš ztraceného amuletu Mareish. Amulet, který se ztratil v době obléhání Chartúmu, má poskytnout majiteli nepředstavitelnou moc. Někteří jej chtějí získat, druzí zničit, ale obě strany jsou Laře v patách. A tak zatímco Lara bojuje s vycvičenými válečníky a nemilosrdnými žoldáky, musí zároveň vypátrat amulet, o kterém si ostatní myslí, že jej už má, a osud světa má zase jednou ve svých rukou.

Lara Croft Tomb Raider: The Lost Cult

E. E. KNIGHT

vydání: srpen 2004 | počet stran: 320 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: Del Rey | jazyk: angličtina
ISBN: 978-0345461728

 

Během mise pro CIA, jejímž cílem je získat zpět ukradené írácké artefakty, Lara Croft opět o vlásek unikne smrti, aby se vydala na další napínavé dobrodružství.
Profesor Frys, významný archeolog, byl zavražděn neznámým vrahem. Spolu s jeho smrtí vrahové sprovodili ze světa také jeho mnohaleté výzkumy dávnověkého kultu Méne. Lara Croft ví, že její kolega musel poodkrýt nějaké hrozivé tajemství a někdo jej zabil, aby ho navždy umlčel. Proto se Lara ihned vydává do mlžných východních pralesů Peru, místa, kde se nachází ruiny Méne, kde ji čeká nemilé překvapení: jakási skupina se snaží znovu oživit zlověstný kult, jehož členové měli schopnost ovládání mysli. Jedna z členek této skupiny je Lařina dřívější kamarádka z dětství, Alison Jane Harfleur. V šestnácti letech spolu chodily do školy a Ajay (přezdívka Alison) dlouho toužila být stejnou jako Lara, dokonce se snažila se s její pomocí stát také vykradačkou hrobů. Alison je rozhodnutá Laru umlčet... napořád. Ale Lara, která nikdy nenechává výzvy nepokořené, má jiné plány.

 

Lara Croft Tomb Raider: The Man of Bronze

James Alan GARDNER

vydání: prosinec 2004 |  počet stran: 352 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: Del Rey | jazyk: angličtina
ISBN: 978-0345461735

 

Po téměř osudném zakončení mise v mlhavých lesích Peru z minulé knihy odlétá  Lara Croft do Varšavy, aby vyslyšela volání o pomoc, kterou žádá její dobrý přítel. Nečekaně se však opět zaplete do boje o nadvládu nad světem.

Reuben Baptiste, onen přítel, který Laru povolal, potřebuje pomoci s převozem jakéhosi cenného nákladu, je však momentálně ve špatném zdravotním stavu a Lara mu má být oporou i ochránkyní. Bohužel - než Reuben zvládne Laře objasnt cokoliv detailněji, je zavražděn - a Lara se spojí s jeho zaměstnavatelem, tajemným Řádem bronzu, aby jeho smrt pomstila a dokončila, co její přítel nemohl. Řád se podělí s Larou o svůj největší poklad: Muže z bronzu, androida tisíce let starého, jenž oplývá záhadnými schopnostmi a vědomostmi milénií. Háček je v tom, že tento bronzový kolos není celý, chybí mu jedna noha... A jak už to tak bývá, tak ten, kdo ji najde, získá úžasnou moc. Nablízku je však Lařin úhlavní nepřítel, Lancaster Urdmann (objevil se už v The Lost Cult), který nyní pracuje pro kohosi neznámého s podivnými zájmy a vlastnostmi... A jak Lara v honbě za dalším pokladem a za tím, aby moc nepadla do rukou padouchů putuje ze Sibiře, do Austrálie a do Ria de Janeira, je zatažena do prastarého konfliktu, sítě intrik a smrti...

 /následující dílo je sice z dílny fanouška, přesto ale jednoznačně patří do této kategorie/

Lara Croft Tomb Raider: The Angel of Darkness

J. R. MILWARD

vydání: 2012 | počet stran: 321 | jazyk: angličitina | fornát: e-kniha (PDF, MOBI) | navštívit stránky autora | DOWNLOAD >>>

Zcela ojedinělé autorské dílo hráče Tomb Raider série, kterému šestý díl natolik učaroval a podmanil si jeho (tedy její) srdce, že z něj vzniklo nádherné knižní zpracování. Děj naprosto přesvědčivě uchopil dějové linky a rozvedl je zcela mistrovským způsobem. Jednoznačně doporučuji přečíst. Kniha zatím nevyšla v tištěné edici, zato je k dispozici ke stažení.

Poznámka: na stránkách autorky jsou další díla ve formě příběhů.

Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals

Dan ABNETT, Nik VINCENT 

vydání: říjen 2014 | počet stran: 304 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: DK | jazyk: angličtina 
ISBN: 978-1465415479

 Po posledním románu ze série Lara Croft Tomb Raider v roce 2004 nastala v knižním světě Lary Croft 
(z hlediska plnohodnotných románů) dost razantní odmlka. Změnu v tomto směru (ostatně jako v celé Tomb Raider sérii) přinesl "rebootový" rok 2013. Byla obnovena komiksová řada a světlo světa spatřil i nový román. 
Děj knihy přímo navazuje tam, kde skončilo dobrodružství z ostrova Yamatai. Lara se snaží překonat to, co na ostrově viděla a prožila, bojuje zároveň s psychickými potížemi (posttraumatická stresová porucha) a snaží se vše, co viděla, pochopit. Když ale z nemocnice, kam po návratu z ostrova byla převezena Sam, volají, že je zle, Lara neváhá a vydává se na cestu za záchranu své nejlepší přítelkyně. Naději jim dává zvěst o tajemném a mocném artefaktu, který jediný by mohl Sam uzdravit. Samozřejmě, že jeho stopy jsou zaváty nánosy dějin a cestovat bude třeba po celém světě. K tomu však navíc Laře hrozí smrtelné nebezpečí od tajemné sekty, která udělá vše pro to, aby Laru zastavila.

Lara Croft and the Blade of Gwynnever

Dan ABNETT, Nik VINCENT 

vydání: leden 2016 | počet stran: 352 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: DK | jazyk: angličtina 
ISBN: 978-1465415479

Tento samostatný román je součástí řady Lara Croft, takže přinese mnoho napětí, dynamiky a tence s duálními pistolemi, které jistě potěší a zahřejí u srdce všechny zaryté fanoušky Lary Croft a milovníky nostalgie.

Poté, co jí na Srí Lance v honbě za artefaktem nevyčíslitelné hodnoty předběhl tvrdý protivník, vrací se Lara Croft zpět do Londýna. Zatímco si ošetřuje škrábance z výpravy, zavolá jí dávný přítel s urgentní prosbou o pomoc a s informací o opravdu podivném objevu, který se mu povedlo učinit při vykopávkách pod Londýnem. Při vyšetřování těchto události Lara narazí na něco tak významného, že by to mohlo přepsat celou historii britských ostrovů - a pravděpodobně celého světa -  ale tento objev je ponořen v nebezpečném světě stínů a špionáže, špinavostí a černých kšeftů.  V sázce tak je až příliš mnoho... Lara se vydává na další cestu přes celý svět, aby získala tento cenný artefakt, který spojuje moderní svět s mýty a legendami, zatímco se jí do cesty staví staří známí padouši i nové překážky, aby jí zastavili v cestě za pravdou. Jaká je skutečná podstata této čepele, komu Lara může opravdu důvěřovat, a je tohle výprava, kterou nedokáže přežít ani ona?

 

Lara Croft Tomb Raider

Dave STERN

vydání: 2001 | počet stran: 236 | vazba: pevná s přebalem, brožovaná | vydavatel v ČR: BB Art | jazyk: čeština, angličtina 
překlad: Petra Andělová, Tomáš Jeník | ISBN: 80-7257-589-9

Brilantní knižní zpracování filmové "jedničky".

Je chytrá, krásná, odvážná. Vyhledává nebezpečí a pouští se do dobrodružství, která by od ženy v jejím postavení určitě nikdo nečekal. Dáma z lepší společnosti přeci jen nechodí v šortkách, neprohání se jako o závod na motorce a místo pudru a rtěnky s sebou všude nenosí dvě pětačtyřicítky. Croftové vždy patřili k mocným rodům v Anglii a Lara kromě impozantního rodinného sídla zdědila po otci i nelehký úkol. Musí zabránit po absolutní moci prahnoucí tajemné lóži, jistému tajemnému řádu Osvícených, v získání prastaré relikvie, s níž by mohla ovládnout… a také zničit celé lidstvo. Její otec se Osvíceným pokusil vzepřít a byl smeten, ale Lara je pevně rozhodnuta jít v jeho stopách a pomstít jeho smrt. Barvitý a napínavý příběh zavede čtenáře nejen do exotické Kambodže a jejích starobylých chrámů, ale i do tajuplných Benátek a nehostinné pustiny daleko za polárním kruhem. Naštěstí se může Lara spolehnout na neocenitelnou pomoc dobrých přátel – počítačového virtuose Brycea a poněkud staromódního ale neméně brilantního komorníka Hillaryho. Mimoto jí dluží nějakou tu laskavost i pár dalších lidí, na něž se může v případě nouze obrátit. Než naplní otcův odkaz, musí se nejen vypořádat s oživlými sochami opičích válečníků, nebezpečnými pastmi a nástrahami přírody, ale i se zradou jednoho z nejbližších. Nakonec ji čeká úkol z nejtěžších. Musí zvítězit sama nad sebou, nad svou touhou, nad svými vzpomínkami. Lara Croft: Tomb Raider, původně velice úspěšná počítačová hra, se nyní dočkala i filmového a knižního zpracování. Nenechte si ujít poutavý příběh, ve kterém nechybí napětí, humor, zrada, láska ani smrtelné nebezpečí. „Svět není takový, jaký se na první pohled zdá,“ vzkázal lord Croft své dceři. Sami uvidíte, že se nemýlil

Lara Croft Tomb Raider: Kolébka života

Dave STERN

vydání: 2003 | počet stran: 236 | vazba: pevná s přebalem, brožovaná | vydavatel v ČR: BB Art | jazyk: čeština, angličtina 
překlad: Petra Andělová, Tomáš Jeník | ISBN: 80-7341-076-1

Dave Stern přepracovává i děj Kolébky života.

V Chrámu Luny postaveném Alexandrem Velikým objeví Lara předmět, který je klíčem k nejstaršímu pokladu všech dob, smrtící Pandořině skříňce. Po staletí se ukrývala v místě, jemuž faraónové starého Egypta přezdívali "kolébka života". Skříňka, prokletý dar bohů, ukrývá zárodky neléčitelného moru. Naneštěstí pro Laru se o tomto prokletí lidstva dozví i bezohledný terorista.
Jedinou osobou, která Laře může pomoci získat vražedný poklad, je bývalý příslušník britských speciálních jednotek, kdysi nejlepší voják Británie, z něhož se stal žoldák a prodává své schopnosti nejvyšší nabídce. Terryho Sheridana Lara kdysi velice milovala, ale teď si nemůže být jistá ani tím, zda se k němu může otočit zády.
Osud světa visí na vlásku a Laře nezbývá, než riskovat a znovu se spojit s Sheridanem. Musí se však mít velice na pozoru, jinak ji opět zradí a lidstvo postihne nepředstavitelná katastrofa.

 

KOMIKS

 

 / V této sekci je jen jeden titul, který vyšel v češtině. Více informací o komiksech a jejich edicích najdete na stránce Komiksů /

Tomb Raider: Legenda o Medusině masce

Dan JURGENS

vydání: 2000 | počet stran: 92 | vazba: brožovaná | vydavatel v ČR: Calibre Publishing | jazyk: čeština
překlad: Leonid Křížek | ilustrace: Jonathan D. Smith, Jonathan Sibal, Andy Park | ISBN: 80-7341-076-1

Stačí říct jméno: Lara Croft. Nejznámější vykradačka hrobů se po krátké epizodce v Íránu, která zahrnuje krádež cenného náhrdelníku, divoké přestřelky a plavmý skok z útesu skrz vrtuli přímo na žebřík visící z helikoptéry, nechává najmout na pátrání po legendární a dávno ztracené Medusině masce. Hluboko pod hladinou Atlantiku zjišťuje, že nejde po tomhle artefaktu sama - před ní je bývalý milenec a současný neoblíbenec Chase Carver a ještě někdo, kdo jde po krku jak Laře, tak jejímu věrnému sluhovi Comptonovi. Cesta, vedoucí až vysoko do nepálských Himalají je lemována nebezpečími a šokujícími překvapeními..

 

KNIHY O TOMB RAIDER A LAŘE CROFT

 

Lara's Book: Lara Croft and the Tomb Raider phenomenon

Douglas COUPLAND, Kip WARD

vydání: červenec 1998 | počet stran: 200 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: Prima Games | jazyk: angličtina 
ISBN: 978-0761515807


Lara Croft, světoznámá dobrodružka a archeoložka. Lara Croft, fenomén. Lara Croft, hrdinka. Tato kniha v podobě alba s mnoha obrázky a doprovodnými informacemi je nejen sběratelskou nutností pro všechny fanoušky série, ale také užitečným pomocníkem - obsahuje totiž také návody na Tomb Raider I, II a Tomb Raider I GOLD.

Lara: The Official Lara Croft Magazine

Emma PARKINSON

vydání: 1999 | počet stran: 130 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: Future Publishing | jazyk: angličtina
AISN: B016ANO60K

Bohužel vydána pouze ve Velké Británii, tato kniha mapuje Laru Croft spoustou zajímavého materiálu - najdete zde (samozřejmě) mnoho obrázků Lary, informace, rozhovory s Lařinými živými představitelkami, Laru, jak byla vnímána (v době vydání) v médiích, rozhovory s tvůrci Tomb Raider a fanoušky.

 

Lara Croft: The Art of Virtual Seduction

Mark COHEN

vydání: duben 2000 |  počet stran: 144 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: Prima Games | jazyk: angličtina
ISBN: 978-0761526964Lara Croft je žena mnoha tváří. Jistě, v prvé řadě je hlavní hrdinkou série Tomb Raider. Je to však i úspěšná modelka, tvář průmyslu (nezapomeňme na všechny ty kampaně, kterých byla Lara představitelkou), jednoznačně mužský sen a svůdkyně a třeba také herečka. Kniha dává možnost se s Larou seznámit právě v těchto ohledech. Není těžké se naučit, jak Laru ve hře ovládat. Je ale stejně snadné poznat její osobnost a pochopit motivaci, s jakou se vrhá do nebezpečí?


 

The Official Tomb Raider Files

Susie Hamilton

vydání: 2001 | počet stran: 64 | vazba: pevná | vydavatel: Carlton Books Ltd. | jazyk: angličtina
ISBN: 978-1842223789

Tomb Raider odhalený více než kdy předtím. Soubor informací, fotografií, obrázků a concept-artů v této knize je vlastně souhrnem ikony Lary Croft, která se v té době objevila v herním světě na delší dobu naposledy ve vzpomínkách svých přátel. Svět měl čekat na Laru v next-gen, a proto její popularita, podpořená navíc tehdy uvedeným filmem, ještě rostla. Autoři touto publikací poodkrývají to, co bylo skryto a tvořilo základ Tomb Raider a Lary Croft, jak je známe.

Prohlídka knihy na videu >>>

Lara Croft: Cyber Heroine

Astrid DEUBEN-MANKOWSKY, Sue ELLEN-CASE

vydání: 2005 | počet stran: 128 | vazba: pevná | vydavatel: University of Minnesota Press | jazyk: angličtina 
ISBN: 978-0816643905

 Studie, která byla vydána nejprve v Německu, následně ve Velké Británnii po přeložení do angličtiny. Ceelistvý pohled na Laru Croft a její fenomém, obsahující jak samotné hry, tak komiksy i filmy. Ve stručnosti by se dalo říci - průřez světem Lary Croft.

 

ARTWORKY, HERNÍ STRATEGY-GUIDE

 

Prima Games Official Strategy Guides for Tomb Raider (série)

 


Prima Games je spolehlivým průvodcem pro každý díl Lařiných dobrodružství. Najdete v nich pokaždé velmi detailní rozbory, odkrytá veškerá tajná místa a mnoho užitečných rad a tipů ke hraní.

Každý z dílů má svou vlastní SG, proto jsem je vypsal takto souhrnně a vybral jsem ilustračně obrázek jednoho z nich.

Tomb Raider: The Art of Survival


Dan ABNETT, Nik VINCENT

vydání: 2013 | počet stran: 270 | vazba: brožovaná (paperback) | vydavatel: Bradygames | jazyk: angličtina
ISBN: 978-0744014549

Tato kniha mapuje umění survivalu v nové hře Tomb Raider. Obsahuje exkluzivní concept-arty, komentáře tvůrců a ostatních, kteří se mohli podílet na tomto dobrodružství Lary Croft. Obsahuje i detailní rozboroy prostředí a nepřátel. Je souborem, který jasně ilustruje atmosféru a dynamiku Rebootu.

 

Rise of the Tomb Raider Art Book

Andy McVITTIE

vydání: listopad 2014 |  počet stran: 192 vazba: pevná | vydavatel: Titan Books | jazyk: angličtina
ISBN: 978-1783299966Od nehostinné divočiny, přes snahu o přežití, až po vývoj Lary Croftové z nezkušené a vyděšené trosečnice v neohroženou dobrodružku, to je soubor naprosto jedinečných konceptů, komentářů a informací, který nesmí chybět žádnímu fanouškovi a sběrateli.

 

The Official Tomb Raider Files

Susie Hamilton

vydání: 2015 | počet stran: 272 | vazba: pevná | vydavatel: Prima Games | jazyk: angličtina
ISBN: 978-1842223789

Rise of the Tomb Raider je nesporně hrou plnou překvapení, napětí, akce a dynamiky. I pokud jste dlouhodobžm hráčem série, budete možná občas potřebovat pomoct, nápovědu, nebo jen drobný tip. A i kdyby náhodou ne, i přesto by pro Vás průvodce mohl být velmu zajímavým titulem.

 

 

 

MAGAZÍNY A ČASOPISY

 

Lara Croft Magazin

vydání: 1990 | počet stran: 130 |  vydavatel: Future Press | jazyk: němčina

Tento časopis vyšel pouze v Německu. Obsahuje především fotografie Lary Croft (nezanedbatelné množství z nich je lechtivější tématiky). Najdete tady však i více informací o jiných projektech Eidos Interactive, něco informací i k samotnému Tomb Raider či zajímavých internetových stránkách.

Official Lara Croft style Guide

Core Design

vydání: 2000 - 2002 | počet stran: 12 | jazyk: angličtina 

Specialita Core Design věnovaná fanouškům. JObsahem je mnoho obrázkl, několik CD s exkluzivním obsahem - a to ve vysokém rozlišení!


 

Lara Croft and Tomb Raider are trademarks or registered trademarks of Square Enix Ltd. | Official Tomb Raider social media sites